1963 ELEKTRONİK BEYİN OKULLARA DA GİRİYOR: BİLGİSAYAR?

0
958
Scanned by Scan2Net

En zor matematik problemlerini birkaç saniyede çözen bu harika buluştan daha kolay faydalanabilmek için okullara özel kurslar ilâve edilecek.

İlk denemeler iyi sonuç verdi.

MATEMATİK dersinden korkmayan, çekinmeyen çocuk var mıdır? Rakamlardan hoşlanan, onların dilinden gayet iyi anlayan öğrenim çağındaki çocuklar bile zaman zaman rakam dizileri karşısında ürpermekten kendilerini alamazlar. Fakat bilginler, son yıllarda bu derde de bir çare buldular. Elektronik beyin adı verilen bir alet, insanların uzun zamanda çözemedikleri problemleri, tamamlayamadıkları işlemleri, birkaç saniye içinde hem de doğru olarak çözüyor. Meselâ Frankfurt’ta üç bin memurun geceli gündüzlü çalışarak bir senede tamamlayamadığı bir bilânçoyu elektronik beyin birkaç dakika içinde bitiriverdi.

Scanned by Scan2Net
Elektronik beyni kullanmasını öğrenmek te ayrı ve çok önemli bir ders kolu haline geldi

Yirminci yüzyılda hayat şartları, insanların matematiğe eskisinden fazla önem vermesini gerektiriyor. İşte bu yüzden elektronik beyin, yakın bir gelecekte, herkesin ısrarla arayacağı bir alet haline gelecek. Büyük hesapların yapıldığı müesseselerde, bankalarda, ilim merkezlerinde elektronik beyin insanların en büyük yardımcısı olacak. Daha şimdiden Avrupa ve Amerika’nın büyük şehirlerinde elektronik beyinsiz iş görülemiyor.

Scanned by Scan2Net
Resimde, elektronik beynin çalışmasını yakından inceleyen iki öğrenci görülüyor.

Elektronik beyni kullanabilmek de ayrı bir mesele. Makineyi her eline alan, ondan faydalanamıyor. Bu yüzden Avrupa ve Amerika’da bazı fen okullarına elektronik beyni kullanma derslerinin eklenmesi uygun görüldü. Moskova’da bir okulda deneme mahiyetinde eğitim programına ilâve edilen elektronik beyni kullanma dersleri, çok iyi sonuçlar verdi. Avrupa ve Amerika’da da yakında elektronik beyin dersleri fen okullarının programlarına eklenecek. Elektronik beyni kullanma kurslarına katılacak olan öğrencilerin çok dikkatli ve zeki olmaları şart. Dünyanın her köşesinde matematik bilginlerine ihtiyaç artarken, elektronik beyni kullanmasını bilenlerin de aynı derecede medeniyetin gelişmesine faydalı olabileceklerini hiç tereddütsüz kabul etmek gerekiyor.

CEVAP VER