BENZERİ OLMAYAN BİR KURUM: DÖVME YAPTIRANLAR KULÜBÜ

0
80

Asitler ve tanınmış kimseler arasında da vücutlarına dövme yaptıranlar bulunuyor.

LONDRA’DA Prof. Cash Cooper, yıllardan beri, isteyenlerin vücuduna dövme yapmakla geçiniyor. Profesör, on yedi yıldır, 40.000 kadar dövme yapmış olmakla iftihar etmektedir. Ayrıca kendi cildi üzerine yaptığı güldürücü desenler de herkesin dilinde dolaşıyor.

Cash Cooper, dünyada bir benzeri olmayan “Dövme sevenler kulübü”nün kurucusudur. Bu kulübün şimdilik elli üyesi vardır.

Geçenlerde İngiliz televizyon şirketlerinden biri, “Şehirde bu hafta” programını, “Dövme sevenler kulübü” ne ayırmıştır. Bu münasebetle, dövme desenlerden ciltlerinin rengi artık görünmez hale gelenler, televizyonda seyircilere gösterilmiştir. Kulüp üyelerinden “Picto” adı ile anılan Leon Dowsett, vücudundaki 550 dövme desenle başta birinci gelmiştir. Bu adın ona, eski Mısırlılarınki gibi harf yerine resim kullanan yazıdaki tek işaret anlamında olan “Pictograph” dan kinaye olarak takıldığı anlaşılıyor.

Anlatıldığına göre, bazı dövmelerin yapılması, aşağı yukarı beş dakika, bazılarının ise iki üç hafta sürmektedir. Eskiden mahpuslara, askeri esirlere dövme yapılırmış. Bu suretle mahpusun ya da esirin, kaçarsa, kolayca tanınıp yakalanması sağlanırmış. Japonya’da suçlulara, kölelere dövme yapılması, bir zamanlar adetmis. Bununla beraber, dövme merakı, sadece ayarı tabakası arasında değil, asiller arasında da, zaman zaman, yaygın hale gelmiştir. Bu arada V. George, Alman imparatoru, Norveç Kralı, Rusya Çarı, Prens Dögol, Yunan Kraliçesi Olga, İsveç Kralı Vocar, Lady Randolph Churchill, Feld Mareşal Montgomery, vücutlarına dövme yaptırdıkları bilinen tanınmış, asil kimselerdir.

1- Dövmecilikte işi şakaya kadar vardıran Prof. Cash Cooper, boynuna “Cat hear!” — “Buradan kes.” yazmıştır. Cash Cooper, böyle yapmakla, kendisini öldürmek isteyenlere kolaylık gösterdiğini söylemektedir.

2- Bazı yeni evliler, Prof. Cash Cooper’e başvurarak, evlilik yüzüklerinin altına bir de dövme yüzük yaptırmaktadırlar. Profesöre göre, parmaklarında bu çeşit dövme yüzük bulunduranların evliliği daha sürekli, daha dayanıklı olurmuş.

3- Picto, Londralı bir liman işçisidir ve derisinde, Prof. Cash Cooper tarafından yapılmış 500 orijinal desen vardır. Picto, vücudunu kaplayan bu desenlere sahip oluncaya kadar, Profesör Cash’ı defalarca ziyaret zorunda kalmıştır. Çünkü dövmecilik ince, ince olduğu kadar da sabra dayanan bir sanattır.

4- Vücudundaki 500 dövme ile İngiltere’nin en çok dövmeli adamı sayılan Picto’nun başına, Prof. Cash Cooper, orijinal desenlerinden birini işleken. Profesör Cash, bu meslekteki ihtisasını on yedi yıllık bir çalışmadan sonra sağlamıştır. Halen, Londradaki “Dövme Sevenler Kulübü”nün de kurucusu olan profesör bu işi büyük bir zevkle yaptığını söylemektedir.

Paylaş

CEVAP VER