HENDRIX VE ÇAPLI KAYITLARI BULUNDU MU? MEÇHUL DAVULCU KERİM ÇAPLI MI?

2
6223

HENDRIX VE ÇAPLI KAYITLARI BULUNDU MU?

MEÇHUL DAVULCU KERİM ÇAPLI MI?

Kerim Çaplı’nın yapmış olduğu ama hayattayken bir türlü yayınlayamadığı “Kayıp” adlı albümü çıktı. Arşivlerimize renk katan bu gelişmenin ardından şimdi güzel bir “ihtimal” daha belirdi.

Bilindiği gibi Kerim Çaplı gençlik yıllarını ABD’de geçirdiği sıralarda The Sundowners ve The Monkees gibi gruplara da çalmıştı. Usta davulcunun daha 19 yaşındayken Jimi Hendrix’le bazı ortamlarda bir araya geldiği hatta çaldığı da yaygın bir söylentiydi.

Yıllar önce Turgut Berkes, internette dikkatini çeken bir fotoğrafı dostlarına göstermişti. Fotoğrafta Jimi Hendrix, Kerim Çaplı ve Stephen Stills adlı üç müzisyen bir aradaydı. Bundan 10 ay kadar önce Youtube’a ilginç bir “sessions” kayıt konuldu. Kayıt; “Jimi Hendrix’in Stephen Stills’le kaptırmacası” şeklinde bir bilgi içeriyor. Kayda bir de fotoğraf eklenmiş. Fotoğrafın ilginç yanı, Hendrix ve Stills’in arasında duran Çaplı’nın silinmiş olması. Kaydı paylaşan kişi Kerim Çaplı’yı tanımıyor olsa gerek, bildiği iki müzisyenin görselini paylaşmak istemiş.

Video altındaki yorumlara bakıldığında bazı müzik severlerin şu soruyu sorduğu görülmekte; “Peki bu kayıtta çalan davulcu kim?”… Eğer bu fotoğraf, bu kaydın gerçekleştiği gün çekildiyse büyük ihtimal o meçhul davulcu Kerim Çaplı.

Bunun en azından şimdilik yüksek bir ihtimal olduğunu vurgulayalım. Kerim Çaplı’nın tarzını ve tekniğini bilen müzisyen dostları, bu kaydı dinledikten sonra fikrini söyleyecektir.

Güven Erkin ERKAL

İşte Youtuba geçtiğimiz yıl yüklenen o kayıt.

Bu da videodaki fotoğrafın orjinali…


2 YORUMLAR

  1. “Kerim Çaplı’nın yapmış olduğu” değil “Kerim Çaplı’nın yaptığı”, “Hendrix ve Stills’in arasında duran Çaplı’nın silinmiş olması.” değil “Hendrix ve Stills’in arasında duran Çaplı’nın silinmesi”, “Kerim Çaplı’yı tanımıyor olsa gerek” değil “Kerim Çaplı’yı tanımasa gerek”, “bu kaydın gerçekleştiği gün” değil “bu kaydın yapıldığı gün” şeklinde yazarsak daha doğru bir Türkçe olur. Özellikle şu “gerçekleşme – gerçekleştirme” sevdası medyamızı esir almış durumda. Üstat Özdemir İnce’nin bu konuda birçok yazısı vardır mutlaka okunmalıdır Cumhuriyet gazetesi sitesinde.

CEVAP VER