HİPPİLERİN MODAYA DA EL ATTIĞI YILLAR – 1968

0
1147

 (NOT: Haberin başlığı çok sevimli, ama içerik bildiğin vahşet. Ayrıca başlık dışında hippi hiçbir yerde yok, zamanında hippileri sömürmeye meyletmiş moda 🙂

“HAİR” MÜZİKALİNİN HİPPİ ARTİSLERİ SIÇAN VE KİRPİDEN MAMUL KÜRKLER TEŞHİR ETTİLER.

Yaz başında Londrada bir kürk defilesi yapıldı… İngilizler palto ve ceketlerini yavaş yavaş üzerlerinden atmaya çalışırlarken Oxford caddesindeki Peter Robinson mağazasında tertiplenen defilede yılın son modası “Unisex” kürkleri teşhir edildi.

Londra’da aylardan beri başarı ile devam etmekte olan, hippi müzikali “Hair”in kadın ve erkek artistlerinin manken olarak yer aldıkları defilede kirpi derisinden, vizona kadar çeşitli kürkler gösterildi. Ama en fazla ilgiyi çeken “Afrika Sıçanı” kürkleri oldu.

Derisi açık kahverengi olup karında beyazlaşan Afrikalarının 300 kadarı ancak dizler üzerine inen bir kürk mantonun yapılmasına kafi geliyordu…

Scanned Document

SIÇAN KÜRKÜ

4 bin liraya satılacağı bildirilen “Sıçan Kürkü” hakkında bilgi veren defile takdimcisi derileri bozulmasın diye Afrika yerlilerinin bu hayvanları özel kapanlar ve ağlarla yakaladıkları, bilahare incitmeden öldürdüklerini açıklıyordu…

Sıçan kürkleri kadar ilgi çeken kirpi derisi kürklerin de 3 bin lira civarında satışa çıkarılacağı ifade edildi. Defileyi takdim eden Don Moss:

“-Artık kadınlar vizon, leopar, samur gibi klasik ve pahalı kürklere yüz vermiyorlar. Daha değişik hayvan derilerinden yapılmış, şık görünüşlü ucuz kürkler alıp elbise değiştirir gibi kürk değiştirmek istiyorlar. Bu sebeple yeni moda kürklerin tutunacağına inanıyoruz” diyordu.

Scanned Document

MÜŞTEREK CİNS KÜRKLERİ

Beyaz ve zenci artistlerin pist üstünde danslar yaparak teşhir ettikleri kürklerin en önemli özelliği sadece bir cinse ait olmaması idi… Aralarında tek tük astragan, yabani tilki ve vizon kürkler de bulunan, 1969 “Müşterek Cins” kürklerini hem erkek hem de kadın giyebilecektir… Karısına bu kürklerden birini hediye alan bir koca, icabında kendi de bir davete giderken karısının gardırobundan bu kürkü alarak sırtına geçirebilecektir. Kürklerle birlikte gösterilen ve iç çamaşırı olmaksızın giyilmesi gerektiği bildirilen “Kürk elbiseler” de hayli ilgi topladı.

Scanned Document

CEVAP VER