KARAOĞLAN DRAKULA’YA KARŞI – İNTİKAM FEDAİSİ

0
2626

Karaoğlan filmleri içinde ilginç bir örnek. Aslında Karaoğlan demek de yerinde mi kuşkulu. Film 1969 yılında çekilmiş. Başrolde Tarık Tibet adlı bir oyuncu var. Basında “İzmirli Karaoğlan” diye tanıtılmış. Afişlerde filmin adı “İntikam Fedaisi” olarak belirtilirken “Karaoğlan’ın kardeşi” diye bir açıklama da geçiyor. Buradan Tarık Tibet, Karaoğlan’ın mı yoksa Kartal Tibet’in kardeşi mi pek net anlaşılmıyor! Kahramanımızın adı da zaten Sargan olarak geçiyor (Kafa şimdi de Tarkan’a gitti!)

Filmin tabi ki bize göre en ilginç kısmı Karaoğlan’ın (Ya da kardeşinin) bir vampire karşı mücadelesi anlatılıyor. Filmde öteki baş düşmanı Camoka da yer almakta. Burada da kafa karıştıran bir ayrıntı var. Filmin künyesinde Camoka’yı Danyal Topatan ve Ferhan Tanseli canlandırmış görünüyor.

Kafa karışıklığını biraz olsun Sinematik Yeşilçam dağıtıyor. Tarık Tibet’in yine kendisi gibi oyuncu ve seslendirme sanatçısı olan oğlu Tolga Tibet bir süre önce, aralarında İntikam Fedaisi de olmak üzere babasının filmlerine ait lobi kart görsellerini onarma işine girişmiş. Sinematik Yeşilçam da Tolga Tibet’e ulaşıp ondan şu bilgileri almış;

İntikam Fedaisi1969 yılında vizyona girdiğinde dönemin kapalı gişe oynamış filmlerinden biridir. İlk tanışmalarında Suat Yalaz, Tarık Tibet‘e şaşkınlık içinde bakarak; çizmiş olduğu Karaoğlan karakterinin birebir benzeri olduğunu dile getirmiş ve birlikte çalışmayı arzu etmiştir. Ancak ne yazık ki Tarık Tibet‘in bağlı olduğu başka bir film şirketinin yaptırımları yüzünden bu mümkün olmamıştır. Bu tarz filmlerin sıklıkla yapıldığı o dönemde İntikam Fedaisi de bu şekilde esinlenilerek yapılmış bir filmdir. Çizgi Roman’ın hayranları fotoğrafa baktıklarında zaten bu benzerliği çok iyi anlayacaklardır.”

Tarık Tibet ‘in Filmlerinin Lobileri Revize Ediliyor!

Yani anlaşılan o ki, zamanın film şirketleri ve oyuncularla olan sözleşmeleri gereği bir çıkış yolu aranmış ve bu kadar bulunabilmiş. İntikam Fedaisi ne yazık ki ülkemizin kayıp filmler listesinde bulunuyor. Bu nedenle bu filmi yerli bir fantastik film kategorisine sokan vampir hakkında da fazla bilgi escorts sunamıyoruz. Ulaşabildiğimiz bilgi kırıntılarını eklemek üzere Şimdilik, “buraya ayrıntılar gelecek” diyerek noktayı koyuyoruz.

CEVAP VER