YERLİ MALI DİŞİ RİNGO

0
644

Batıda Vuruşanlar” uluslararası üne sahip, büyük aktör Marlon Brando’nun ilgi çekici bir Western-Kovboy filmiydi. Ve bilindiği gibi kovboy filmleri özellikle Amerikan sinemasına özgü bir türdü. Buna karşılık da İtalyanlar bu türe el atıp dünya sinemasında bir kovboy filmi enflasyonu yaratmışlardı. Bu enflasyon ortaya bir taklitçilik furyası getirmiş, böylece de Yeşilçam’ın hazırlopçu prodüktörleri bu furyaya ayak uydur uyuvermişlerdi… İşte son yıllarda Türk sinemasında olan bu furyanın filmlerinden biri de “Batıda Vuruşanlar” adını taşıyordu.”Batıda Vuruşanlar”ın yerli kovboyu da Salih Güney’di. Salih Güney “Batıda Vuruşanlar”la ikinci defa kovboy olarak seyirci karşısına çıkıyordu.

Marlon Brando’nun oynadığı filmin ismini taşıyan “Banda Vuruşanlar”da Seyyal Taner de Meksikalı bir “Dişi Ringo” tipine bürünmüş, bu arada da bol bol soyunmuştu. Deha önce de birçok kovboy taklidi filmlerde oynayan Seyyal Taner’in Türk sinemasında Meksikalı bir dişi Ringo tipine yöneldiği görülüyordu. İşte “Bunda Vuruşanlar”da Anadolu bozkırları bir Teksas oluyor ve Salih Güney’le Seyyal Tünel’de bu bozkırlarda at koşturup vuruşuyorlardı.

Tom Brank’da Tom Miks gibi Kinova gibi, Teksas gibi, Red Kit gibi, Pekos Bill, Kaptan Swing gibi özellikle de çocuk yaştakilerin etkisinden kurtulamadıkları bir resimli roman kahramanıydı. Bu ünlü resimli roman kahramanları tek tek beyaz perdeye aktarılarak yerli versiyonları yapılıyordu. Ve bu Türk sinemasındaki kovboy akımının büyük bir hızla devam ettiğini açık seçik gösteriyordu. Ve böylece de her ay en azından iki kovboy filmi büyük bir el çabukluğuyla çekilip bitiriliyordu.

 

Paylaş

CEVAP VER