YEŞİLÇAM’I RİNGOLAR BASTI

0
1232
Scanned by Scan2Net

Kovboy türündeki filmleri hangi ulus çevirirse çevirsin, “Western” filmlerin vatanı tartışmasız Amerikan sinemasıdır. Her ne kadar, son yıllarda bu konuda Amerikan sinemasına rakip olduğunu sanılıyorsa da gerçekte İtalyanlar Ringolarda “western” türündeki filmlerin kötü taklitlerini vermekten öteye geçememişlerdir. İtalyanların Ringo modasını kısa bir süre sonra hazır lopçu bizim prodüktörler de benimseyip, en ünlü oyuncuları bile “Taklitçi” yapmışlardır. Ve Yeşilçam “Ringo” modasına uyarak jet hızıyla çalışma konusunda İtalyanları bile çok gerilerde bırakmıştı. Örneğin bir ayda üç Ringo film çekip bitirilmişti.

BÜKÜLMEYEN BİLEKLER

Genç rejisör Savaş Eşici Adana’da prodüktör-oyuncu Sami Tunç adına üç ringo filmi birden çekmişti ve bir ay gibi bir süre içinde hızla üç film çekilip bitirilmişti.. Bu üç filmden ikisinin adı “Ben ölmedim”le “Bükülmeyen Bilekler”di. “Ben Ölmedim”in başrollerini Tanju Korel Can-Sel ve Hayati Hamzaoğlu paylaşıyordu. Ve üç filmin de Ringosu Tanju Korel’di. “Bükülmeyen Bilekler”de de Tanju Körel’in yanı sıra, Can-Sel, Sami Tunç ve Mustafa Ayvaz oynuyordu.

CİHANGİR GAFFARİ DE KOVBOY OLDU

bir_cuval_para_1970

Gülsün Kamu’nun büyük bir aşktan sonra ayrıldığı kocası, İranlı aktör Cihangir Gaffari de modaya uyup kovboy olmuştu.”Birçuval Para” adını taşıyan bu Ringo türündeki filmin yönetmeni de Yücel Uçanoğlu”ydu. Topkapı film adına çekilen “Bir çuval para” da iki Ringo vardı. Askerden dönen Tamer Yiğit’le Cihangir Gaffari “Bir Çuval Para”nın yerli Ringolarıydılar. Ringo türündeki filmlerde kadın oyuncu önemli değildi. Sürekli olarak bir takım kadınlar soyunduruluyor ve tabancalı kavgaların yanı sıra işin seks yanına ticari yönden fazlasıyla önem veriliyordu…

Scanned Document
Scanned Document
Paylaş

CEVAP VER