YEŞİLÇAM’IN YENİ TRANSFER BOMBASI: UĞUR DÜNDAR’IN İLK FİLMİ HÜLYA KOÇYİĞİT’LE…

0
385

(Pazar, 1978)

TV’den istifa etti ve…

TV’nin yakışıklı program sunucusu Uğur Dündar, filmcilerin tüm uğraşlarına karşı direndikten sonra, yeni kurulan ve Hülya Koçyiğit’in kızının adını taşıyan Gülşah Film’in sahibi Selim Soydan’ın istekleri ne boğun eğdi. İlk sözleşmesini bu firmayla imzaladı. Uğur Dündar, ilk filmini 15 Ağustos’ta Hülya Koçyiğit’le birlikte çevirecek.

TV nin yeni yönetimini düşüncelerine uygun bulmayarak TV’den istifa eden “İşte Hayat” ve “Yaşadığımız Dünya”  programlarının yakışıklı sunucusu Uğur Dündar, Yeşilçam’a “Merhaba”dedi ve Hülya Koçyiğit’le ilk filmini çevirmek üzere Gülşah Film’e bir sözleşme imzaladı. Şimdiye dek film yapımcılarının sürekli olarak yaptıkları teklifleri geri çeviren Uğur Dündar, eski bir arkadaşı olan Maya Koçyiğit’in eşi Selim Soydan’ın isteklerini kıramadı ve Yeşilçam’a transfer oldu. Gülşah Film adına 15 ağustosta çekimine başlanacak filmin yönetmenliğini Atıf Yılmaz yapacak. Uğur Dündar, ilk filminin sosyal bir yönü olmasında, iç ve dış festivallere katılmasında ısrar ettiği için şimdi üç ayrı konu üzerinde duruluyor. Umur Bugay’ın yazdığı senaryolar titizlikle gözden geçiriliyor. Bugünlerde bu üç konudan biri üzerinde görüş birliğine varılacak ve çekimine geçilecek. Uğur Dündar sinemada sadece oyuncu olarak kalmak niyetinde olmadığı için yönetmenlik denemelerine de girişecek, büyük bir olasılıkla bu filmde Atıf Yılmaz’a yönetmen yardımcılığı yapacak. Sinemanın teknik yönlerini inceleyecek. Yeşilçam’ın yeni transfer bombası “TV’de İsmail Cem yönetiminde sosyal sorunları inceleme olanağı bulabiliyordum. Yeni yöneticiler bunları engellemeğe kalkınca istifa etmek zorunda kaldım. Şimdi TV’de yapamadıklarımı sinemaya uygulayacağım” diyor.

Yeşilçam’a “Merhaba” dedi.

Uğur Dündar ve sinemada ki ilk rol arkadaşı Hülya Koçyiğit ilk filmlerinin çekiminden önce bir prova gezisi yaptılar. Belgrad Ormanlarında birlikle dolaştılar. Çekilecek filmin konusu üzerinde birbirlerine görüşlerini anlattılar, önerilerde bulundular. Fotoğraflarda sinemanın yeni çifti Uğur Dündar ve Hülya Koçyiğit görülüyorlar.

CEVAP VER