UNUTULMAZ KÖTÜ ADAM: EROL TAŞ

0
3143

Bu hafta yerli sinema tarihimizden afişleri, unutulmaz kötü adam Erol Taş’ın filmlerinden seçtik. 1928 Erzurum doğumlu sanatçı, İki yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a göçmüş.

ayrilan_yollar_1964

Gençliği geçimini sağlamak için hamallık ve tezgahtarlık gibi işerlerle geçmiş. Bu arada spora, özellikle boksa meraklıymış. Bu işi ciddiye almış ve 1947’de İstanbul ve Türkiye ikinciliklerini kazanmış

imamin_gazabi_1967

Sinemaya geçişi ilginç bir rastlantıyla gerçekleşmiş. 50’li yılların ortasına doğru Lütfi Akad’ın bir film çekimi sırasında mahalle gençleri ekibi rahatsız etmeye başlamış. Erol Taş da bunları bir temiz dövmüş.

kral_kim_1968

Erol Taş çekim ekibini rahatsız edenleri dağıtırken Lütfi Akad bu genci izlemiş ve sonra bir kavga sahnesi için çağırmış. İşte efsane “kötü”nün doğuşu.

olume_giden_yol_1969

Figüranlık edip dayak atarken ve yerken geçen günlerin ardından 1957’de Mümtaz Alpaslan’ın yönettiği “Acı Günler”le Erol Taş’ın sinemada gerçek kariyeri başlamış.

olumsuzler_1971

Köy ağası, despot baba, kanun kaçağı, kabadayı, derken yerli “western”lerde Meksikalı haydut (Hemen hepsinde adı Ramon olmuştur) ve Yılmayan Şeytan’da deli doktor gibi fantastik karakterler canlandırmıştır.

prangasız_mahkumlar_1964

Canlandırdığı kötü karaketerler halk tarafından o kadar gerçekçi bulunmuştur ki, filmlerin galası için gittiği çeşitli şehir ve kasabalarda halk sanatçıyı taşa tutmuştur.

seytan_kafesi_1968

Susuz Yaz, Duvarların Ötesi ve Gecelerin Ötesi filmlerinde Erol Taş iz bırakan karakterlerini canlandırmıştır.

yasli_gelin_1970

Altın Portaka Film Festivali, İzmir Film Festivali ve Meksika Accopulco Festivali gibi organizasyonlarda toplam 6 kez “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü” kazanmıştır.

yilanlarin_ocu_1962 (4)

1996’da sol bacağı kangren olmuş ve kesilmiştir. Kesilip Kozlu Mezarlığı’na gömülen bacak, bir hayranı tarafından çalınmış ve yerine çiçek bırakılmıştır. Sanatçı 8 Kasım 1998’de aramızdan ayrılmıştır. 

Gençlik yıllarından hayatının sonuna kadar yaşadığı Cankurtaran semtinde açtığı Erol Taş Kahvesi, duvarlarında Yeşilçam yıldızlarının fotoğraflarıyla günümüzde de hizmete devam ediyor.

Paylaş

CEVAP VER