50 YILLIK UZAY YOLU’NUN TÜRKİYE SERÜVENİ

0
3756

Star Trek, 8 Eylül 1966 ABD’deNBC televizyon kanalında ilk kez izleyiciyle buluştu. 17 Ekim 1972’de de Türkiye’de siyah beyaz tek kanallı TRT televizyonunda Uzay Yolu adıyla gösterilmeye başladı. Denizler altında geçen Stringray adlı animasyon dizisinden sonra tanıştığımız ilk bilim kurgu dizisiydi. “Uzay Yoluculuk” kısa sürede çocuklar arasındaki en favori oyun oldu. Mahallelerde kurulan pazar yerlerinde karton Mr. Spock maskeleri, plastik lazer su tabancaları ve tek renk Atılgan baskılı fanilaların satışı patladı. 70’li yılların ortalarına doğru, TRT Uzay Yolu’nu kaldırıp Uzay 1999 adlı İngiliz yapımı bir bilim kurgu dizisini gösterime soktu. Seyirci hiçbir zaman bu diziye Uzay Yolu’na gösterdiği ilgiyi göstermedi. 70’li yılların sonuna doğru dizinin ilk serisi tekrar TRT ekranlarına geldi

Zamanın en çok satan gazetelerinden Günaydın Uzay Yolu’nu 1972’de çizgi roman olarak sunmaya başladı. Çizgi roman dizisi bir süre sonra yine Web Ofset yayın grubuna ait bir başka gazete olan Gün’de 1975’de yayınlandı. Uzay Yolu çizgi romaları 80 ve 90’lı yıllarda Ali Recan’ın Alfa yayınları tarafından iki ayrı seri olarak yayınlandı.

1973’te Yeşilçam da bu dizinin gördüğü büyük ilgiye ilgisiz kalmadı. Sadri Alışık’ın canlandırdığı Turist Ömer serisi için “Uzay Yolunda” adlı bir film çekildi. Hulki Saner’in bu filmi, dünya sinemasındaki ilk Uzay Yolu uyarlaması oldu.

Uzay Yolu, dönemin mizah dergilerinin içerik ve kapaklarında bol bol yer aldı. Vala Somalı’nın çizimleriyle Günaydın Gazetesi’nde Uzay Yolu, dönemin diğer gözde dizileri Kaçak ve Görevimiz Tehlike’yle kolaj bir mizah çizgi romanı oldu. Süavi Süalp’in Salata adlı mizah dergisinde diziden esinle “Uzay Kolu” adlı bir macerayı Kandemir Konduk yazdı, Sinan Gürdağcık çizdi. Altın Kitaplar, 1973’de Dizinin 9 kitaplık roman serisini yayınladı. Uzay Yolu – Yeni Nesil serisinin romanları da 1999 yılında Ankira Yayıncılık tarafından Türk okuyuculara sunuldu. Bu serinin dizisi özel kanalların 90’larda yayına başlamasıyla çeşitli televizyonlarda yer aldı. Uzay Yolu’nun yeni sinema uyarlaması olan “Star Trek Beyond” için gözümüz yolda. Dizinin dünya sinema ve televizyon tarihindeki hikayesi üstüne, Postkolik dergisi Ağustos sayısında nefis bir dosya hazırlanmış.

Uzay Yolu’nun topraklarımızdaki macerası özetle böyle. Yazıyı okuduğunuz sıralamada görselleri aşağıda sunuyoruz. Tüm “Trekkie”lere selam.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17

Paylaş

CEVAP VER