KARTAL TİBET VE MUALLAK AFİŞLER

0
1215

Değerli bir sinema oyuncusu Kartal Tibet’i kaybettik. 1965 yılında tiyatro kökenli genç bir oyuncuyken Karaoğlan’ı beyaz perdede canlandırdı ve büyük şöhrete kavuştu. Ardından tartışmalı bir biçimde Karaoğlan’ın yazar ve çizeri Suat Yalaz’la yolları ayrıldı. 1970 yılında bu kez bir diğer ünlü çizgiroman kahramanı Tarkan’ı canlandırdı.

Film afişlerinin süslenen duvarlarda bu iki kahraman yaklaşık 10 yıl boyunca hayli çok çeşit film afişiyle gösterime girip çıkmıştır. Söz konusu afişler, Karaoğlan’ın yaratıcısı Suat Yalaz ve Tarkan’ın yaratıcısı Sezgin Burak’la anlaşmalı olarak çevirdiği filmlerden fazladır. Bunlara yapımcıların yeni tasarım afişleri de eklenince, koleksiyoncuların kafasını karıştıran çeşitler ortaya çıkmakatadır.

Bir çok afiş koleksiyonunda halen bilinmeyen bir versiyon afi ya da bu kahramanlarla ilgisi olmasa bile onlara mal edilmiş bir afişle karşılaşmak mümkün. Örneğin 1967 doğumlu bir çizgiroman olan Tarkan, 1968’de “Tark Han” adıyla gösterime girmiş bile. 1070’de Sezgin Burak da bari doğrusunu biz yapalım diyerek Tarkan’ın sinemaya uyarlanmasına onay vermiş.

Değerli sanatçı Kartal Tibet anısına kendisinin yer aldığı ve almadığı ama büyük ilgi görüp olmasına neden olduğu bu afişlerden bir seçki sunuyoruz. Belirttiğimiz gibi; bu “muallak” afişlere burada gördüğünüz bir bu kadar daha eklenebilir.

CEVAP VER