SUÇ MEDYASI…

0
2488

Kadın cinayetlerinin gazetelerde yeri, üçüncü sayfada bir paragrafla baş sayfada sürmanşet arasında, kurbanın gençlik ve güzelliğine göre değişiyor. 1976 yılıydı. Lise 1. Sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Handan’ın yarı örtülü cesedi günlerce çarşaf gibi fotoğraflarla yayınlamıştı. Her kadın cinayeti haberinde, Handan’ın 30’dan fazla bıçak darbesi almış görüntüsü bir an gözlerimin önüne gelir. Hürriyet muhabirinin hayal gücünden geçerek sunulan olay yeri pornografisi şöyleydi; “Sapık, güzel Handan’ın eteğini ve külotunu parçaladı. Genç kız boyun eğmiyordu. Katil çılgına döndü, hınçla bıçağı vurdukça vurdu. Fakat arzusuna nail olamadı. Sapığın üstü başı kan içinde kalmıştı. Yüzünde de tırnak izleri vardı ve ayrıca eli hafifçe çizilmişti. Bıçak tutan kanlı ellerini büyük bir soğukkanlılıkla mutfakta yıkadı”.

Ülkemizde suç haberciliği geçmişi (hele kadın varsa) oldukça eski. Polisiye hikaye ve romanlara hayranlığımızın kökeni Osmanlı’ya kadar dayanıyor. Cinayi ve zabıta hikayeleri gibi başlıklar altında incelenecek, polisiye severlerin ilgisini çecek böyle çok sayıda dergi var. Bu tür, edebiyat içinde kendi kategorisini oluşturmuş durumda. Kaynak olarak Erol Üyepazarcı’nın “Korkmayınız Mister Sherlock Holmes” adlı 2 ciltlik araştırma kitabını ve üç ayda bir çıkan 221 B dergisini öneririz.

30’larla 70’ler arası çıkan suç matbuatına dair örnekler hayli zengin. 80 ve 90’larda çıkan “Ekip 155” ve “Korku” gibi fantastik gazetelerimiz de var ama yer durumu işte! Özet geçelim!

ALLO ALLO 1931

O yıllarda asılmış bir adamı kapaktan görmek mümkünmüş. Olay yeri fotoğrafları yakın tarihe kadar oldukça “gore” şekilde yayınlanabiliyordu. 2011’de Haber Türk kocası tarafından öldürülen kadını, sırtında bıçakla sansürsüz yayınlamıştı.

1931-allo-allo-arka-kapak

DETEKTİF GAZETESİ 1931

Gazete dense de bildiğimiz dergi ebatlarında çıkmış. Daha çok çeviri yazılar ve polisiye hikayeler içeriyor.

1931-detektif-5

BÜTÜN DÜNYADAN RÖPORTAJ 1948

Hadiseler, içyüzleri, sırlar ve ifşaatlar bu dergiden soruluyor. “Mezar açıp ölü ciğeri yiyenler” ve “Mezarlık zamparaları” gibi haberlerin yanı sıra “Abdülhamid’i avuçlarına alan KADIN ALMAN CASUSLAR” dizisi dikkat çekici. (Halen Ucuz Tarih’te her hafta bir nüshası sunulmakta)

1948-roportaj

CİNAYET 1949

Her sayfası adli vakalarla dolu bu 4 sayfalık gazetede “Bar kızı Leyla’nın hazin hatıraları” adlı bir tefrika var.

1949-cinayet

POLİS MECMUASI 1952

Dergi “Halkımızın alakasını çeken zabıta vakalarına ait yazı ve hatıralardan bahseden aylık resimli magazin” olarak tanıtılmış.

1952-polis

HARMAN, YENİ HARMAN, RESİMLİ HARMAN ve OLAYLARDAN HARMAN

1952 ve 1964 yılları arasında Harman adı olay dergiciliğinde oldukça popülermiş. Tabloid boyda yayınlanan bu gazeteler, kötü yola düşen ya da vahşi cinayetlere kurban giden kadınlarla dolu.

1963-resimli-harman 1963-olaylardan-harman

SARIYER CİNAYETİ (SEVİM’İ KİM ÖLDÜRDÜ) 1952

16 sayfalık özel cinayet sayısı. Merhumenin sağlığındaki “şuh ve güzel” fotoğrafları eşliğinde “Paramparça bluz, açılmış eteklik ve yırtılmış kilot” yine verilen önemli (!) ayrıntılar arasında.

1952-sariyer-cinayeti

ŞAHİT 1971

70’lerin hippileri ve narkotik vakalar bu dergide. Sultanahmet’in unutulmaz figürlerinden Hippi Perihan’ın hikayesi yazı dizisi olmuş; “Felek kırdı kolumu kanadımı”

1971-sahit

Paylaş

CEVAP VER