PROPAGANDA MEDYASI VE WALT DİSNEY (1942)…

0
1376

Matbu tarih arşivimizde “Cephe” adlı bir mecmua var. 2. Dünya savaşı sırasında baskı ve kağıt kalitesi olarak oldukça iyi standartlarda basılmış. Dergi İngiltere tarafından finans edilmiş ve Türkçe yayınlanmış. Çeşitli ülkelerde farklı dillerde de yayınlanmış.

30 Ağustos 1945 tarihli Türkiye edisyonunda Walt Disney konulu sayfalar dikkat çekiyor. Walt Disney stüdyolarında o zamanlar “Stop That Tank” adlı bir bir çizgi film hazırlanmış. Savaş sırası gerekli eğitim için oldukça etkili ve eğlenceli bir yöntem. Film’de karizması bir güzel çizilen Hitler’in cehenneme nasıl düştüğünü görüyoruz.

Bu film o günlerde sinemalarımızda gösterimde olan filmler öncesi salonlarda yer buldu mu bilinmez. Ülkemizin sosyal ve sanat etkinlikleri tarihi sürprizlerle dolu. Cephe adlı bu mecmua ve söz konusu çizgi film, 40’lı yılarda propaganda medyasının nasıl çalıştığı konusunda da bir fikir veriyor. 2. Dünya savaşı sonrası büyüyen reklam sektörü bu savaş stratejilerinden ne kadar ilham almıştır acaba?

1walt 1 1walt 2 1walt 3 1walt 4 1walt 5 2disney - Kopya - Kopya (2) 2disney - Kopya - Kopya 2disney - Kopya (2) 2disney - Kopya (3) 2disney - Kopya 2disney

Paylaş

CEVAP VER