WASHİNGTON CAMİİ, 1955 yılında inşa edilmiştir…

0
350

(panorama dergisi, 1955)

BİR AVUÇ İŞÇİ TARAFINDAN KEMERLER, SÜTUNLAR VE DIVARLARİN ALT KISIMLARINA 7000 ADET TÜRK ÇİNISİ YERLEŞTİRİLDİKTEN SONLA WASHINGTON’ DAKİ İSLAM MERKEZINE ZIYARETÇI ADEDİ HİSSEDİLİR BİR ŞEKILDE 1RTMIŞTIR.

BU ÇİNİLERİN YERLEŞTİRİLMESİLE 11 İSLAM MEMLEKETI TARAFINDAN 1.250.000 DOLARA MALEDİLEN İSLAM MERKEZİNİN SON ÇALIŞMA LARI BİTMİŞ OLACAKTIR. İŞE NEZARET EDEN ANKARA ÖĞRETMEN KOLEJİ GÜZEL SANATLAR BÖLÜMÜ MÜDÜRÜ PROFESÖR HAKKI İZZET’DİR.

1-Washington’daki camiye yerleştirilmekte olan çinileri yapan Profesör İzzet, “Bu çiniler 1954 senesinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından hediye edilmiştir.” İbaresinden büyük bir gurur duymaktadır.

2-Kendi eseri olan güzel çinilerin önünde oturan Profesör Hakkı İzzet, ibadet etmek ve ruhi istirahat için Washington Camiine gelecek olan binlerce Müslümanın duyacağı iç ferahlığını hayalinde canlandırmaktadır.

3-Washington’daki camiye yerleştirilecek olan çiniler hususundaki müşkülatı halletmek için Profesör İzzet ile ustabaşı bir noktayı görüşüyorlar.

4-Washington’da inşa edilen büyük camiinin iç kısmı da tamamlanmıştır. Amerika’nın merkezinde yükselen bu İslam mabedinin iç kısmı da zengin Türk çinileriyle süslenmiştir.

5-Profesör Hakkı İzzet, yanında bir işçi olduğu halde, Washington Camii kubbesine konacak Mısır yapısı bir pencere kafesini tetkik etmektedir.

6-Profesör Hakkı İzzet Washington Camiine konmakta olan Türk yapısı çinilerin tespiti sırasında işçi İsmail Nuri’nin çinileri yerleştirmesini tetkik etmektedir.

7-Türkiye’den gelen 7000 çiniden bir tanesi eksik olduğundan Profesör İzzet, bunu yeniden imal etmek için eksik çininin yerini tespit etmektedir.

 

 

Paylaş

CEVAP VER