…VE SONUNDA TEKSAS, YEŞİLÇAM’A TAŞINDI: HEY AMİGO.

0
2340
Scanned Document

Yeşilçam’da kovboy filmleri.

“Yıllardır batı sinemasının kötü yanlarını Türk sinemasına aktaran prodükterler, işin kolayını bulmuşlardı. İşte bu söz konusu kötü etkilenmenin son örneği de “HEY AMİGO” adlı filmdi. Nuri Akıncı’nın yönettiği bu film Edirne’de kurulan bir kovboy kasabasında çekiliyordu.”

Edirne yolunun üzerindeki boş topraklarda garip bir çalışma başlamıştı… Önce çevre bir çitle çevrilmiş sonra da garip bir görüntülü şehir kurulmaya başlanmıştı. Hobibler Köyü ile pirinçci köyünün sakinleri şaşırmışlardı bu işe… Yeni kurulan bu kasabanın birkaç ismi vardı. El Paso ve Dodge City deniliyordu bu kasabaya. Yabancı isimli bir kasabada neler yoktu ki. Kilise, üstü otel altı bar olan binalar, bankaları ve kapısı önünde şerifin purosunu tüttürdüğü bir hapishane.

Her binanın önünde kişneyen atlar, sokaklarda beli tabancalı, sakallı adamlar, Kızılderililer, Meksikalılar… Bir süre sonra kasabada tabancalar patlayacak, Mendoza Çetesi El Paso’da tozu dumana katacaktı. Evet, burası bir kovboy kasabasıydı… Kasabanın kurucusu da Ahmet Sert’ti… Kundura tamirciliğinden sinemaya geçen Ahmet Sert, yıllar önce Türkiye’de ilk kovboy filmlerinden birini yapan adamdı. Ahmet Sert bütün elindekilerini, avucundakilerini bu kasabaya yatırmıştı. Böylece Türkiye’de ilk açıkhava plâtosu bütün aksesuarlarıyla, kovboy filmi yapacak olan prodüktörlere kiralanacaktı. Platonun ilk müşterisi de Nuri Akıncı olmuştu. Akıncı, bu yeni kurulan kovboy şehrinde iç içe iki kovboy filmi çekiyordu. “Hey Amigo Beş Mezar” ve “Hey Amigo Sartana” adını taşıyan bu iki filmde başrolleri aynı kişiler oynuyorlardı. Son yıllarda başarılı kötü adam rolleriyle dikkati çeken Bilal İnci de modaya uyup Yerli Kovboy olmuştu. “Hey Amigo”yu Bilâl İnci oynuyordu. Diğer oyuncular da Melek Görgün, Aynur Akarsu, Nejat Özbek, Recep Filiz, Kudret Karadağ, Ferhan Tanseli, Suha Doğan, Ahmet Sert, Yaşar Güçlü ve Oktay Yavuz’du. Oyuncusuyla aksesuarıyla, kasabasıyla sahte bir Teksas olmaktan öteye geçemiyordu.

Paylaş

CEVAP VER