IRON FIST’E TÜRKİYE’DE İLK BAKIŞ

0
1254

Iron Fist dizi film dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Marvel, Defenders’e doğru böylece önemli bir adım daha attı. Uyarlamanın ne denli başarılı olup olmadığı hakkında sesler henüz yükselmeye başladı. Biz de sıcağı sıcağına Iron Fist’in Türkiye çizgi roman tarihindeki başlangıcına bir göz atalım.

Iron Fist, bir çizgi roman kahramanı olarak Marvel dünyasında ilk olarak 1974 yılında “The Hands of Shang-Chi: Master of Kung Fu” adlı bir başka çizgi romanda belirdi. Bu isim sonra “Deadly Hands of Kung-Fu” şeklinde daha kısa bir isme dönüştü!. O günlerde Bruce Lee’nin efsane olma yolunda ilerlediğini ve David Carradine’ın baş rolde yer aldığı Kung Fu dizisinin revaçta olduğunu hatırlatalım. “Vurdulu – kırdılı” filmlerin hayli rüzgar yaptığı o günlerde, Carradine ve Lee zirveyi temsil ederken, özellikle uzak doğu kökenli onlarca isim daha sinema dünyasından gelip geçiyordu. Hatta bizde de “tarihi film” furyası altın çağını bitirirken, Cüneyt Arkın’ın karate yaptığı Karamurat’ları ve Hakkı Koşar’la harbi karateli bir Tarkan filmimiz bile olmuştu.

Ülkemizin sinema salonlarından uçan tekmeler savura savura dağılan seyircilerin bir kısmı, o sırada hemen her mahallede açılan uzak doğu sporları salonlarında buluşuyordu. Tabi gazete bayilerinin tezgahlarında, bol bol karateci kapaklı dergiler de görmek mümkündü. İşte bu dergilerin arasına 1977’de Kung Fu adlı bir çizgi roman dergisi de katıldı. Bu Kung Fu, işte o Marvel’in uzun isimli çizgi romanının bizde iyice kısaltılmış haliydi. Maceranın esas oğlanı Shang – Chi’ydi (Netfilix’in Shang – Chi için de planları olduğu duyumlar arasında). Çizgi roman bizde ortalardan bir yerden başlarken, orjinalde Iron Fist’in ilk göründüğü yere denk gelmiş ve biz de 1977’de bu kahramanla tanışmıştık.

Iron Fıst’i bizle ilk buluşturan yayıncı A. Bülent Hazer bu dergiden 4 yıl önce, 1973’de bir başka Marvel kahramanı Sub Mariner’ı yayınlamıştı. Bülent Hazer adlı bu yayıncının hikayesi de çizgi romanlar kadar ilginç. 70’lerde ülkemizde erotik çizgi roman ve foto romanlar yayınlayan yayıncı daha sonraları işi büyüterek Çeşitli Asya ve Avrupa ülkelerinin paralarını basmaya başlamış. Biraz daha büyüteyim derken sahte para, silah ve elmas kaçakçılığı işlerine de girmiş. Sonra yakalamışlar tabi.

iron_fist1 iron_fist2 iron_fist3

Paylaş

CEVAP VER